Fredag den 22. august havde Personaleforeningen hos Linatech A/S arrangeret et besøg hos vores mangeårige samarbejdspartner Bühler Denmark A/S i Rødkærsbro.

Dagen startede med smørrebrød i kantinen hos Linatech, og indlæg fra administrerende direktør Lars Rahbæk og produktionsteknisk assistent Mogens Steiniche om samarbejdet mellem Linatech A/S og Bühler Group. Herefter gik det mod Rødkærsbro, hvor indkøbschef Bjarne Bonde bød velkommen med en præsentation af Bühler Group:

  • Familieejet schweizisk virksomhed
  • 165 års historie
  • 25 milliarder DKK i årlig omsætning
  • Over 12.000 medarbejdere
  • Aktiv i 140 lande
  • Investerer årligt 5% af omsætningen R&D
  • Stor fokus på bæredygtighed og ansvarlighed

Efter præsentationen viste Bjarne Bonde rundt i hele det nyligt moderniserede produktions- og administrationsområde i Rødkærsbro. Det var en spændende og meget udbytterig eftermiddag, og der skal lyde en stor tak til Bjarne Bonde for et meget veltilrettelagt program for dagen. Vi glæder os til at fortsætte samarbejdet i de kommende år.